poniedziałek, 23 maja 2011

Jak powstają kartki!

Jak powstają kartki ?
Spotykam się dowodami uznania dla moich kartek. Jednak zaraz potem następuje pytanie jak samemu wykonać taką kartkę?Postanowiłam zdradzić swoje tajemnice. Zaznaczam, że jest to praca dla cierpliwych, a pierwszymi niepowodzeniami nie należy się zrażać. Kiedy wpadłam na ten ,,kartkowy" pomysł to realizowałam go metodą prób i błędów.
Jak powstają kartki - rys.1
Zaczynam od przygotowania napisów (komputerem) na arkuszu wizytówkowym, a następnie docinam wymiar kartek- z1arkusza powstają 2 małe kartki, duża powstaje przez złożenie arkusza na połowę i obcięcia niepotrzebnej części wzdłuż dłuższego boku. Wierzchni brzeg karki ozdabiam ornamentem ażurowym. Taki aparacik do wycinania ozdobnego papieru można kupić w sklepie papierniczym. Małe kartki składam na pół zawsze po wycięciu ornamentu (aparacik odcina ok.3-4mm papieru).Teraz można pokolorować napis -tytuł kartki, ale ja to robię na koniec, bo wtedy dobieram kolory liter do kolorystyki haftu.
Jak powstają kartki - rys.2
Z innego arkusza papieru wycinam owalną ramkę o wymiarach dobranych do małej i osobno do dużej kartki. Od tej ramki zależy wiele, jeśli będzie źle docięta haft będzie krzywo oprawiony. Każdą ramkę obszywam złotą (metaliczną) miękką nitką .
Jak powstają kartki - rys.3
Do wykonania zaplanowanego haftu przycinam małe kawałki kanwy DMC 54 krat./10cm.Trzeba dopasować wielkość wzoru - na małej kartce mieszczę wzory 30-35 krzyżyków na szerokość i 40-45 na wysokość. Ta kanwa jest najlepsza dla początkujących,  jest usztywniona,można ją łatwo kleić do papieru. Wzory większe wyszywam na kanwie 64 krat./10cm, nie jest usztywniona, ale można usztywnić ją krochmalem ,,na zimno".
Jak powstają kartki - rys.4
Po wyhaftowaniu wzoru i wyprasowaniu go, dopasowuję kolor ramki, obrysowuję ją na kanwie z haftem i docinam kanwę tak ,by jej brzegi schowały się pod ramką.Docięty haft na spodniej stronie cały dokładnie smaruję klejem ,,Magic" i naklejam na przygotowaną wcześniej kartkę dociskając delikatnie lecz dokładnie haft do kartki. Używam do tego celu wilgotnej ściereczki - łatwiej zetrzeć nadmiar kleju, który wydostanie się na zewnątrz haftu. Po wyschnięciu nie będzie go widać. Lewą stronę ramki lekko pokrywam klejem i dopasowuję do przyklejonego haftu,  tak by zachować regularny owal. Stronę kartki z naklejonym haftem wyginam wzdłuż w lekki pałąk i na stojąco pozostawiam do wyschnięcia(ok3h)Po wyschnięciu można dokończyć ozdabianie kartki różnymi elementami dekoru wg uznania.
Wszystkim, którzy skorzystają z mojej instrukcji życzę cierpliwości i satysfakcji ze sprawności manualnej.

1 komentarz:

Dziękuję za każde pozostawione tu miłe słowo.