poniedziałek, 23 maja 2011

Wielkanocna palemka

sobota, 20 lutego 2010
Rozpoczął się Wielki Post. Dla katolików to okres zadumy, licznych postanowień i wyrzeczeń.
Wśród wielu wielkopostnych i  wielkanocnych tradycji jest też tradycja Niedzieli Palmowej, kiedy to katolicy idą w ten dzień do kościoła z palemkami lub czasem z ,,palmami", ponieważ w niektórych rejonach kraju tworzy się olbrzymie konstrukcje i urządza konkursy na najwyższą palmę.Palmy wykonuje się z różnych dostępnych materiałów, najczęściej z krepy i wstążek, z zasuszonej flory oraz te najprostrze, które oferują przed kościołami różne organizacje charytatywne wykonane z gałązek bukszpanu i bazi wierzbowych.
W moim miejscu zamieszkania tradycja powoli zanika, zresztą tak się dzieje chyba w całej Polsce.
Wbrew temu postanowiłam pokazać jak samemu wykonać efektowną palemkę. Jej wielkość , kolorystyka i kompozycja  zależna jest tylko od fantazji wykonującego.
Potrzebne materiały:
Materialy
paski kolorowej krepy dł. 13cm i szer.   5,5cm         na kwiatki                               
paski krepy zielonej dł.  14cm i szer.     6,5            na listki
zasuszone gałązki traw lub kwiatostanu trzciny, ok.10-12cm dł.                                                 
35 cm prosty, koniecznie okrągły  patyk, niezbyt gruby,
sznurek lub mocny kordonek tniemy na 15 - 20 cm kawałki, klej, nożyczki kawałki kolorowych wstążeczek (takich od kwiatów), do dekoracji -  wstążeczki atłasowe, można też skręcić  wąskie paski krepy.    
palemki
   
 Kwiatki.
Wzdłuż kolorowego paska krepy zwijamy cieniutki rulonik ,to będzie widoczny brzeg kwiatka,teraz chwytamy dolny brzeg i marszcząc krepę dokoła zwijamy i formujemy kwiatek, aby się nie rozpadł zawiązujemy go kawałkiem sznurka.Końcówki sznurka obcinamy niezbyt krótko, powinny zwisać     kilka cm poza koniec kwiatka. Tak wykonanych kwiatków potrzeba 48szt., jeśli dół palemki  skomponujemy z większej części listków to mniej.
kwiatekkwiatek1
Listki.
Paski zielonej krepy nacinamy w paseczki do 1/3 szerokości paska i  końcówkę marszczy, związujemy sznurkiem, a pocięte paseczki rozkładamy. Potrzeba będzie  przynajmniej 24 listki.
listki
Czubek palemki.
Do jednego z końców kijka przywiązujemy ozdobny pęczek suszu( jeśli takowego nie ma można go zastąpić jakąś inną formą np. kokardą lub nawet sznureczkami zwiniętymi z krepy). Ozdobę przywiązujemy ciasno w miarę równomiernie rozmieszczając ją dookoła kijka.
czubek paleki
Formowanie palemki.
Pod tą ozdobą przywiązujemy  naraz 3 kwiatki równomiernie rozmieszczone dokoła patyka i tak, by końcówka patyka nie wystawała nad kwiatki.
palemka
Teraz  następna warstwa 4 kwiatków  -na tym samym poziomie wiążemy po 2 kwiatki, ponieważ 4 naraz się nie da. W każdej następnej warstwie kwiatki przywiązujemyw tak zw. pustym miejscu między poprzednimi dwoma kwiatkami - kompozycja musi być rozłożona równomiernie i na tyle ściśle, aby nie było widać kijka , lecz aby nie pognieść zbytnio kwiatków.
kwiatki
Po wmontowaniu listków, przycinamy je nożyczkami, aby kompozycja nabrała regularności. Pozostałą długość patyka owijamy paskiem krepy, a końcówkę sklejamy. Ja przyozdabiam palemkę sznureczkami z krepy, nie pogniotą się tak jak atłasowe i zawsze można je inaczej ułożyć. Na zdjęciu poniżej różne wersje palemek z wielu możliwych.
palemki wielkanocne

4 komentarze:

 1. Może jak uda mi się wygodpodarować chwilę wolnego czasu to zrobię sobie taką na ten rok :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam...!!! zrobiłam!!!... wprawdzie nie taka śliczna jak
  Twoja...(do wglądu na moim blogu), ale zapewne nikt takiej mieć nie będzie... dziękuję...
  Pozdrawiam serdecznie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za kursik, wykorzystam w pracy. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione tu miłe słowo.