poniedziałek, 23 maja 2011

Moje pisaneczki

niedziela, 21 marca 2010
gif
Zbliża się wiosna, a za nią podąża wielkimi krokami Wielkanoc, która podobnie jak Boże Narodzenie naznaczona jest różnymi rodzinnymi tradycjami , oraz takimi o zasięgu ogólnym.Tradycje i zwyczaje narodowe, te dobre, to rzecz niezwykle ważna dla każdego narodu, gdyż stanowią o jego tożsamości we współczesnym chaosie świata.Wśród wielu naszych zwyczajów wielkanocnych jest  też zwyczaj przygotowywania pisanek, które służą do ozdoby wielkanocnego stołu, oraz różnych kompozycji florystycznych.Dziś zamierzam się pochwalić ,, pisankami" w/g mojego pomysłu. Raz wykonana praca posłuży na długie lata jeśli po Wielkanocy schowamy ją do pudełka chroniąc przed długotrwałym słońcem.Pisanka jest raczej nietłukąca się.
Do wykonania pisanki potrzebne są  następujące materiały:
Materiały
- różnokolorowe wąskie ( nieco ponad 1 cm szer.) paski krepy, które należy  dokładnie, ściśle pozwijać  na sznureczki ( dł. pasków musi być wygodna do zwijania)- wydmuszki (na początek mogą być z małych jajek), dziurki na końcach zaklejamy kwadracikami papieru , wydmuszki muszą być suche wewnątrz
- klej typu ,,Magic"- łatwo klei i po wyschnięciu nie pozostawia śladów , co wpływa na estetykę pracy, ale może też być dobry klej roślinny
- małe nożyczki
- wąziutka wstążeczka lub tasiemka do ozdoby
- wilgotna ściereczka do wycierania palców z kleju
Na zdjęciu sposób zwijania sznureczków z krepy.
sznurek
Pracę rozpoczynamy od oklejenia wydmuszki wybranymi kolorami sznureczków.Smarujemy środek wydmuszki klejem, przykładamy sznureczek i ściśle owijamy wydmuszkę regulując przyleganie kolejnych warstw paznokciem.Jeśli klej będzie wysychał, to należy go uzupełniać na wydmuszce, trzeba też zadbać , aby pierwszy sznureczek był położony proporcjonalnie równo  do końców wydmuszki.Przy wzorach pionowych  również należy zadbać o proporcje, pisanka wtedy ładniej wygląda.
oklejanie
pisanki1
Po oklejeniu pisanki sznureczkiem stosuję t.z.w.,,prasowanie pisanki".Tępym końcem nożyczek spłaszczam, wygładzam nałożony wzór, ale można tego nie stosować.Oto propozycja  kolorystyczna pisanek kończący pierwszy etap pracy.
pisanki
Teraz można przystąpić do ozdabiania właściwego, pomysły można mnożyć na ile wyobraźnia pozwala! Można naklejać wzory ze sznureczków,wycinać elementy z krepy, łączyć obie techniki, lub naklejać wzory bezpośrednio na wydmuszkę, co jest niestety bardziej czasochłonne.Przedstawiam kilka moich pisaneczek wykonanych w tym roku i życzę powodzenia jeśli ktoś skorzysta z moich podpowiedzi.
Pisanki wielkanocne
Pisanki wielkanocne

1 komentarz:

  1. Co prawda nie jest to czas pisanek, ale dotarłam do tego posta i teraz wiem jak sie je robi. Piękne.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każde pozostawione tu miłe słowo.